• NO MEMBERSHIP FEES

    None. Nada. Ninguno. Nyet. Shunya.

  • MULTIPLE CASH-BACKS

    On purchases of more than $60 a month

  • FLAT RATE SHIPPING

    $4.99 on any order to contiguous US states

  • Nutrition Facts
  • Ingredients
  • Description
  • More Info

Nutrition Facts
Serving Size: 2.5 oz About 1 Cup Prepared
Servings per Container: About 2.5
Amount Per Serving % Daily Value
Calories 270 *
   Calories from Fat 40 *
Total Fat 4 g 6%
Saturated Fat 2.5 g 13%
   Trans Fat 0 g *
Cholesterol 10 mg 11%
Sodium 530 mg 22%
Total Carbohydrate 46 g 13%
   Fiber 2 g 8%
   Sugars 5 g *
Protein 10 g *
Vitamin A 10%
Vitamin C 0%
Calcium 10%
Iron 4%
Thiamin (Vitamin B1) 10%
Folic Acid 10%
*Daily value not established.
Other Ingredients: Organic wheat shell pasta, cheddar cheese (cultured pasteurized milk, salt, non-animal enzymes), whey, buttermilk, cream, salt, natural sodium phosphate, annatto extract and beta carotene for natural color.

Contains Milk and Wheat Ingredients.
Made on shared equipment that also processes eggs and soy.

Warnings

 

 
Annie's Cheddar Mac (as we call it!) is our answer to all those chemically orange colored cheeses out there. Weeve taken our original Shells & White Cheddar and added a little color to it, naturally! Our totally natural cheese is colored with a plant extract called annatto. Annatto has been used in tropical American cultures for generations to color foods such as butter, cheese and mustard. The annatto tree grows 20 to 30 feet in height and when its seeds are stirred in water, they produce orange annatto dye, also called achiote, to color foods. Annie's Cheddar Macaroni and cheese is a great alternative for kids who need to have that eorangee cheese on their macaroni.
Organic : Yes
Size : 6 OZ


(-) Information is currently not available for this nutrient.

* Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily values may be higher or lower depending on your calorie needs:**

** Percent Daily Values listed below are intended for adults and children over 4 years of age. Foods represented or purported to be for use by infants, children less than 4 years of age, pregnant women, or lactating women shall use the RDI's that are specified for the intended group provided by the FDA.

Calories: 2,000 2,500
Total Fat Less than 65g 80g
Sat. Fat Less than 20g 25g
Cholesterol Less than 300mg 300mg
Sodium Less than 2400mg 2400mg
Potassium 3500mg 3500mg
Total Carbohydrate 300g 375g
Dietary Fiber 25g 30g

Calories per gram:

Fat 9Carbohydrate 4Protein 4

Legal Disclaimer

Product packaging and material may contain more and/or different information from the website, including the product description, product image, country of origin, nutrition, ingredient, allergen and other information.

Always read labels, warnings, and directions and other information provided with the product before using or consuming a product. For additional information about a product, please contact the manufacturer.

Information and statements regarding dietary supplements have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease or health condition.

Customer Reviews

Based on 3 reviews
100%
(3)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
S
Scarlett Phillips S.P. Scarlett P.
Like it!

I like its taste and just the fact it is organic so when my picky child eats badly at least I know it is not all that bad ... .

N
Naina Rathore N.R. Naina R.
5 stars

Thank you for helping me make an easy and best decision for my beautiful daughter! She enjoyed eating this!!

B
Brenda McCarthy B.M. Brenda M.
Easy Organic Mac&Cheese

As a busy mom, I sometimes find it hard to do organic meals for my kids when there is a time crunch. Annie's makes it easy - this stuff is just as quick and easy to prepare as more traditional brands, it tastes better (we think!) and there are no chemical preservatives, flavorings or colorings. The best part for us is that it does not use enriched flour for the macaroni (we checked with the company!) so there are no synthetic nutrients added! Buying in bulk like this takes the cost down a little bit from buying each box individually at the store, and they store nicely on the pantry shelf until they're needed.

Ad

Ad

Ad